Święto pieczonego ziemniaka

    W miesiącu październiku świętowaliśmy w przedszkolu Dzień Pieczonego Ziemniaka. Powodem do uhonorowania tego warzywa jest jego kulinarna popularność, możliwość przypomnienia tradycji ludowych odbywających się podczas jesiennych zbiorów ziemniaków, a przede wszystkim wywołanie radości ze wspólnej zabawy.
    Wspólną zabawę rozpoczęliśmy od lekcji ciszy oraz wysłuchania krótkiej bajki o ziemniaku, następnie były zagadki oraz zabawy muzyczne. Dzieci wykazały się doskonałą wiedzą na temat  potraw wykonywanych z  ziemniaków, ochoczo je wymieniając. Wiele radości sprawiły dzieciom konkurencje sportowe min. rzucanie do celu  ziemniakiem, spacer z ziemniakiem. Dzieci z pomocą Pań wykonały także cudaka z ziemniaka, w tym wypadku była to królowa ziemniaczana. Robiliśmy także ziemniaczane stempelki, na które nakładaliśmy farbę i odbijaliśmy na kartce.
   Na koniec tego wesołego dnia wszyscy mogli spróbować pieczonych ziemniaków przygotowanych przez panie kucharki. Każde dziecko miało za zadanie obrać własnoręcznie ziemniaka ze skórki. Z odrobiną masełka i szczyptą soli smakowały wybornie!